Lis 27

Sven Hassel „Generał SS”

Share

Generał SS to kolejna znakomita pozycja Duńczyka Svena Hassela. Tym razem autor zabiera nas do Stalingradu, gdzie walczą okrążone niemieckie wojska 6 armii generała, a później feldmarszałka von Paulusa. Stary, Legionista, Sven i Mały muszą jakoś przeżyć to piekło, gdzie głód, przeraźliwe zimno i choroby zbierają krwawe żniwo.

Brakuje wszystkiego: jedzenia, amunicji, opatrunków i przede wszystkim nadziei. Jak zwykle mamy tu straszne ale prawdziwe do bólu opisy walk, heroicznych czynów, ale także tchórzostwa, paniki i zdrady. A wszędzie króluje śmierć, która dziesiątkuje niemieckie oddziały, na wszystkie możliwe sposoby.

Autor pokazuje nam po raz kolejny zupełny bezsens wojny. Jego bohaterzy nie walczą już dla fuhrera, ani sławy ani odznaczeń. Oni po prostu starają się przeżyć. Koszmar Stalingradu to chyba najgorsza bitwa II wojny światowej, tym bardziej że okrążone tam wojska nie mogą ani się przebić, ani wycofać. Tym którzy to zrobili groził natychmiast sąd wojenny i kara śmierci.

Polecam jak każde dzieło Hassela. Czytelnik znajdzie tam prawdziwy obraz wojny, bez retuszu, polityki a także bez upiększeń. Sven jest czasami aż do bólu smutny w tym co pisze. Tak jednak wyglądał obraz Stalingradu. Tam było prawdziwe piekło i autor bardzo dobrze to pokazał w swojej książce.

Ireneusz Piątek

Share

Dodaj komentarz