Lut 27

Legion I Adiutrix

Share

legion viii augustaLegion I Adiutrix (Pomocnik/Pomocniczy) został sformowany w 68 r. n.e. prawdopodobnie przez Galbę na polecenie Nerona. Ostatnia wzmianka dotycząca tego legionu ma miejsce w 444 r. Wtedy to stacjonował on w Brigetio, na terenie rzymskiej prowincji Pannoni. Znakiem legionu był Koziorożec, używany na równi z Pegazem. Oddział początkowo mógł się nazywać I Classis, bo legion stacjonował wśród marynarzy z Classis Misenensis. Później został skompletowany przez Galbę. Legion stacjonował w pobliżu Rzymu.

W czasie Roku Czterech Cesarzy legion walczył po stronie Otona w bitwie pod Bedriacum. Oton został tam pokonany przez wojska Witeliusza. Zwycięski Witeliusz wysłał legion do Hiszpanii, ale w roku 70 został ściągnięty do Germanii Inferior, by walczyć z powstaniem Batawów (69-70).

Moguntiacum (dzis. Mainz) jest pierwszym znanym obozem I Adiutrix. Dzielił go z Legionem XIV Gemina. Zajmowali się tam często działalnością budowniczą. W 83 r. legion walczył w Germanii przeciwko Chattom, germańskiemu plemieniu mieszkającemu za Renem, pod dowództwem cesarza Domicjana. Po tym został wysłany by wspomóc wojska walczące na Dunajem w Pannoni przeciwko Dakom. Po zabójstwie Domicjana (96 r.) Adiutrix razem z armią dunajską grał istotną rolę w rzymskiej polityce, zmuszając Nerwę do adopcji Trajana i ustanowienia go swym następcą. Gdy Trajan został cesarzem (98 r.) nadał legionowi przydomek Pia Fidelis (Wierny i Lojalny) w podziękowaniu za udzielone mu wsparcie. Pomiędzy 101 a 106 rokiem, pod wodza nowego cesarza Adiutrix, razem z IV Flavia Felix i XIII Gemina, walczył w Dacji starając się utrzymać nowo utworzoną prowincję. Trajan użył także swojego Wiernego i Lojalnego w kampanii przeciwko Partom (115-117), ale odesłał go do Pannoni razem ze swoim następcą Hadrianem.

W czasie następnych dekad legion pozostał nad Dunajem. Za Marka Aureliusza Adiutrix walczył przeciwko Markomanom. W latach 171-175 dowódcą legionu był Pertinax, który na krótko został cesarzem w 193 r. Kiedy cezarem został Septymiusz Sewer I Adiutrix znajdował się wśród jego zwolenników, podążając z nim do Rzymu. W następnych latach jego główną bazą była nadal Pannonia, lecz brał udział również w wojnach z Partią. Mianowicie w kampanii Septymiusza Sewera w roku 195 i 197-198, Karakalli w latach 215-217 i wyprawie Gordiana III w roku 244.

Legion otrzymał przydomek Pia Fidelis Bis (Podwójnie Lojalny i Wierny) oraz Constans (Niezawodny) gdzieś w III wieku.

Share

1 komentarz

  1. Skądś znam ten opis 🙂 Fajna strona.
    Pozdro od Legio I Adiutrix https://www.facebook.com/legio.adiutrix

Dodaj komentarz