Paź 26

Konlikt gepidzko-longobardzki

Share

Longobardowie przybyli do Panonii w pierwszej połowie VI w. n.e. Od początku zaistniał konflikt z zamieszkującymi te tereny Gepidami. Było to plemię blisko spokrewnione z Gotami i tak jak oni wywędrowali ze Skandynawii. W III w. n.e. przybyli na teren Dacji . Początkowo znajdowali się pod zwierzchnictwem Hunów, a po ich pokonaniu przenieśli się do Panonii.

Tak więc w niedługim czasie wybuchła wojna. W trakcie bitwy wojska gepidzkie po ciężkiej walce uległy przeciwnikowi. Było to spowodowane śmiercią syna królewskiego, Turismoda, dowodzącego w bitwie. Jak to często bywało w takich wypadkach, w szeregi wkradła się panika, co spowodowało klęskę. W pościgu wybito wielu Gepidów. Następnie zabrano się do zabierania broni i zdzierania zbroi z ciał pokonanych.

Gdy po paru latach na tron gepidzki wstąpił Kunimund, zdecydowano o zerwaniu pokoju z Longobardami i rozpoczęciu wojny. Podejmując tę decyzję Gepidowie nie byli świadomi sojuszu jaki zawarł król longobardzki Alboin z kaganem awarskim. Na mocy przymierza mieli oni wspólnie zaatakować ziemie gepidzkie. Więc gdy Gepidowie wyruszyli przeciwko Alboinowi (567 r.), Awarowie wkroczyli na ich terytorium i rozpoczęli rabunek. Gdy doniesiono o tym królowi Kunimundowi zdecydował on by najpierw rozbić Longobardów, a następnie wyruszyć na wojsko awarskie. Jednak w bitwie, do której doszło Gepidowie ponieśli druzgocącą klęskę. Bitwa była zażarta, a Gepidów wycięto prawie do nogi. Po walce odcięto głowę Kunimundowi, z której Alboin kazał zrobić czarkę do picia. Następnie złupili kraj gepidzki i nabrali niewolników. Podobno Longobardowie na tej wojnie zdobyli ogromne łupy. Pozostali przy życiu Gepidowie oddali się pod protekcję cesarza bizantyjskiego oddając mu we władanie Sirmium, które natychmiast zostało oblężone przez Awarów (zdobyte w 582 r.). Ziemie opuszczone przez Gepidów podzielili między siebie Longobardowie i Awarowie.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.

Share

Dodaj komentarz