Lis 27

Dariusz Domagalski „Delikatne uderzenie pioruna”

Share

„Delikatne uderzenie Pioruna”, to pierwszy tom cyklu krzyżackiego w skład którego wchodzą jeszcze „ Aksamitny dotyk mocy” i „Gniewny pomruk burzy”.

To moja pierwsza książka tego autora i od razu przyznam – dla mnie bardzo dziwna. Dla ludzi takich jak ja, wychowanych na prozie Sienkiewicza podejście polskiego pisarza do tematu konfliktu polsko – krzyżackiego wydaje się delikatnie mówiąc szokujące. Autor pomieszał w jednym kotle powieść historyczną z magią, rodem z fantasy, i do tego dodał jeszcze elementy szpiegowskie. Tym co kieruje poczynaniami królów, książąt, a także wielkiego mistrza zakonu i wielu ważniejszych dostojników tak polskich, jak i krzyżackich jest magia.

Każdy z nich jest dotknięty przez moc i to ona steruje ich poczynaniami. A wszystko opiera się na „Drzewie Życia” gdzie została napisana Natura Stwórcy zwanego „Ain Sof” – nieskończonym, nierozpoznawalnym bytem. Absolut ów jest źródłem pośrednich duchowych sfer zwanych Sefirami, Emanacjami Boskiego Światła. Wszystko co dzieje się w świecie duchowym, ma swoje odbicie w świecie materialnym i patronuje temu któraś z 10 Sefir.

Sefiry budziły z uśpienia wybrańców, ukazywały im prawdziwą naturę Boga i powoływały do służby w jego imieniu. Ain Sof został podzielony i nastał konflikt między lewą stroną Drzewa Życia, a prawą. Nie chcę wskazywać, kto jest po jakiej stronie i jakie Sefiry rządzą danymi postaciami, żeby nie popsuć czytelnikom radości z czytania. Reasumując pierwszy tom trylogii wprowadza nas w bardzo dziwny, ale ciekawy świat historii, którą rządzi magia. Mimo wszystko polecam te pozycję wszystkim czytelnikom. Sam konflikt jest opisany bardzo dobrze, a magia dodaje tylko smaczku. To całkiem inne podejście do zmagań polsko-krzyżackich.

Share

Dodaj komentarz