Cze 20

Samobójstwo Hitlera – prawda czy mistyfikacja?

Share
Adolf Hitler

Adolf Hitler

Adolf Hitler

Część III

Samobójstwo w Berlinie?

Prawda, czy największe oszustwo

II wojny światowej?

Adolf Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 roku w swoim bunkrze w Berlinie.

Taka jest oficjalna wersja którą jak mantrę powtarzają politycy, a także większość historyków. Jednak najdziwniejsze jest, że uznano to za dogmat praktycznie nie podlegający żadnej dyskusji. Tak było w maju 1945 roku, kiedy Rosjanie zdobyli Berlin i weszli do podziemnego bunkra – ostatniej siedziby Hitlera. Ogłoszono oficjalnie, iż wódz III Rzeszy zginął śmiercią samobójczą nie chcąc dać się złapać żywcem. Taka wersja została ogłoszona i przyjęta jako jedyna i słuszna „ideologicznie”. Tak ma być i koniec.

Mimo tego sprawa jego rzekomego samobójstwa jest nadal otwarta. Cały czas są tacy, którzy uważają, że wódz III Rzeszy uciekł razem z Ewą Braun w kwietniu, lub nawet wcześniej z Berlina. Już sam fakt, że spalone szczątki dyktatora odnalezione przez oficerów Armii Czerwonej zostały zabrane i ślad po nich zaginął (jest kilka wersji gdzie zostały wywiezione) jest bardzo dziwny.

Przecież Rosjanom powinno zależeć i na pewno zależało, żeby pokazać je światu jako symbol zwycięstwa. Tak nakazywała by logika (cały czas twierdzili, że idą do Berlina żeby dopaść potwora w jego jaskini). Cała radziecka propaganda tak krzyczała, a powtarzali to nawet zwykli żołnierze. I co ? Kiedy już dopadli Hitlera to nagle stwierdzili by jego ciało, czy szczątki ukryć, albo spalić potajemnie. Przecież w tym momencie upadła cała ich propaganda. Wydaje się to bardzo dziwne, zważywszy że przecież dopadnięcie Hitlera było ich głównym celem. To wygląda tak jakby ktoś przez lata poszukiwał ogromnego skarbu, robił wokół tego wielką sensację, a jak już go znalazł to nie pokazał nikomu. Rosjanie wiedzieli jaka jest siła propagandy i nie wierzę żeby nie chcieli wykorzystać takiej okazji jak pokazanie ciała Hitlera.

Jeśli jednak badający szczątki rosyjscy specjaliści zorientowali się że to nie Adolf, a powiedzmy jakiś sobowtór to nie zdziwi nikogo, że ukryli je jak głosi jedna z wersji, albo spalili na popiół i wrzucili do rzeki jak głosi kolejna. Nawet szczątki czaszki (rzekomo Hitlera) przechowywanej w Moskwie po dokładnych badaniach okazały się należeć do kobiety.

Smaczku dodaje fakt, że podobno sam Stalin powiedział prezydentowi Rooseveltowi, że Hitler nie zginął w Berlinie tylko uciekł do Argentyny. Najdziwniejsze jest to, że zarówno rządy Aliantów, jak i organizacje takie jak Szymona Wiesenthala oficjalnie nie szukały Hitlera. Oczywiście mogły to robić wywiady poszczególnych krajów, ale tylko w sposób tajny.

Od czasu tego rzekomego samobójstwa upłynęło już 70 lat, a cały czas ta sprawa nie została wyjaśniona. W mediach całego świata co jakiś czas pojawiają się mniej lub bardziej wiarygodne informacje dotyczące dalszych losów dyktatora. Wersji jest mnóstwo. Widziano go w prawie każdym kraju ameryki południowej, w Afryce a nawet w Hiszpanii czy Portugalii.

Jeżeli jednak Hitlerowi rzeczywiście udało się uciec, to byłoby to genialne zagranie i do tego skuteczne: po pierwsze przekonał wszystkich: Rosjan, Amerykanów, Anglików, Polaków a nawet Żydów, że popełnił samobójstwo. Po drugie nigdy przynajmniej oficjalnie nie został schwytany ani nawet odnaleziony, czyli cała akcja była do końca perfekcyjna. Nikt niczego nie zdradził. Po trzecie, co mnie najbardziej dziwi, nie szukali go „oficjalnie” nawet Żydzi, którzy po tym co im zrobił przez lata swoich rządów powinni być najbardziej zainteresowani jego odnalezieniem, a przynajmniej bardzo dokładnym wyjaśnieniem jego śmierci w Berlinie. Niestety wszyscy jakby nabrali wody w usta i albo milczą, albo odsyłają do wersji oficjalnej albo traktują wręcz szyderczo tych którzy w samobójstwo wodza nie wierzą.

Każdy kto choć trochę interesuje się polityką wie, że najlepszym sposobem na zniechęcenie ludzi do zajmowania się jakimś tematem jest robienie wokół danej sprawy wielkiego szumu, ale takiego, który jest cały czas sterowany i pod kontrolą. Można także podsuwać co chwila nowe fałszywe wątki tak długo aż temat się wszystkim znudzi. Tu mamy dokładnie taką sytuacje. Bo jak inaczej nazwać te wszystkie informacje które co jakiś czas wypływają w różnych mediach. Co ciekawsze najczęściej mówią czy piszą o nich zwykli ludzie, czasami dziennikarze i tylko oni starają się dociec prawdy. Jednak żaden rząd, ani żadna organizacja ścigająca do dzisiaj nazistów nie traktuje takich wiadomości poważnie. Być może o to chodzi żeby w zalewie fałszywych informacji utonęły te prawdziwe. Czyli krótko mówiąc taki chaos pod kontrolą i do tego trwający już 70 lat. Co by o tym nie myśleć wygląda to dziwnie i podejrzanie.

Można tu zadać kilka podstawowych pytań:

– Dlaczego Rosjanie nie pokazali wszystkim szczątków Hitlera znalezionych koło wejścia do

bunkra?

– Dlaczego wywieźli te szczątki i słuch o nich zaginął?

– Dlaczego uznano za dogmat nie podlegający dyskusji, że Hitler popełnił samobójstwo 30

kwietnia 1945 roku w swoim bunkrze?

– Dlaczego Alianci mimo braku dowodu w postaci ciała, czy nawet resztek tego co pozostało

uznali w/w wersję i jakby zamknęli sprawę na zawsze?

– Dlaczego Żydzi których dosięgnął Holokaust powodujący śmierć milionów z nich oficjalnie nie

szukali tego który był odpowiedzialny za masowe mordy?

– Dlaczego wiele organizacji bardzo zawzięcie ścigało pomniejszych zbrodniarzy a nie szukano

tego który na każdej liście miałby numer 1?

– Cóż takiego zaoferował Hitler Aliantom, że nagle wszyscy „uwierzyli„ w jego samobójstwo i

przestali go oficjalnie szukać?

Jestem pewien że narażę się tu na śmieszność, być może podejrzenie o szukanie dziury w całym albo tworzenie teorii spiskowej, ale proszę wybaczyć, ta sprawa jest i będzie dla mnie delikatnie mówiąc dziwna i niezrozumiała. Oczywiście można to zrozumieć, bo w polityce szczególnie światowej wszystko może się zdarzyć, ale w tym akurat przypadku wydaje mi się, że zważywszy na ogrom zbrodni popełnionych z rozkazu tego człowieka, polityka nie powinna tu być najważniejsza, a niestety tu chyba tak było i jest do dzisiaj.

Adolf Hitler mógł uciec, bo miał wiernych do końca żołnierzy choćby z Waffen SS. To nie było niemożliwe, bo sztuka taka udała się wielu innym nazistom. Mało tego do Berlina aż do końca przylatywały niemieckie samoloty i w którymś z nich mógł dyktator wraz z Ewa Braun uciec praktycznie wszędzie. Tak samo kilka okrętów podwodnych wypłynęło w morze w marcu czy kwietniu 1945 roku kierując się do Ameryki Południowej. W każdym z nich mógł być.

Reasumując można postawić trzy tezy.

  1. Hitler rzeczywiście popełnił samobójstwo w Berlinie 30 kwietnia 1945 roku razem z Ewą Braun nie chcąc dostać się żywy w ręce Rosjan. Jest to zrozumiałe po tym wszystkim co im zrobił przez 4 lata wojny, a do tego jak sam twierdził nie chciał być pokazywany jak jakaś małpa w klatce.
  2. Hitler uciekł wraz z żoną z Berlina i dostał się gdzieś gdzie nikt go nie znalazł aż do śmierci. Najbardziej oczywistym miejscem wydaje się Ameryka Południowa, gdzie naziści mieli bardzo silna kolonię i poparcie rządzących tam dyktatorów, a do tego hitlerowcy mieli do dyspozycji olbrzymie fundusze ulokowane czy to w Szwajcarii na tajnych kontach, czy tez w wielu firmach, bankach czy innych instytucjach na terenie praktycznie całego świata. To oznaczało, że dysponowali praktycznie nieograniczonymi środkami finansowymi, które pozwalały na kupienie każdego kto był im potrzebny.
  3. Hitler zginął już wcześniej zabity w którymś z zamachów i jego miejsce zajął sobowtór i to jego ciało znaleziono w Berlinie. Mogło to być na wiosnę 1943 roku kiedy to jak twierdzą świadkowie (oficerowie) Hitler poleciał z Berlina do swojej kwatery „Werwolf” na Ukrainie niedaleko Winnicy. Podobno wsiadł do samolotu z innymi oficerami, a wysiadł na Ukrainie z innymi. To oczywiście bardzo kontrowersyjna teoria, ale są pewne poszlaki które ją potwierdzają, choćby fakt że Adolf nagle przestał występować publicznie kiedy zaszył się swojej kancelarii, a później w podziemnym bunkrze. Także generałowie którzy nie widzieli Hitlera dłuższy czas nie mogli go poznać (wspominał o tym choćby Heinz Guderian kiedy po zamachu w 1944 roku został wezwany do fuhrera i mianowany szefem sztabu generalnego). Jest także teoria która mówi że za zamachem stał wszechwładny Martin Bormann i że to on po zabiciu Hitlera postawił na jego miejsce swojego człowieka. To tłumaczy dlaczego Bormann pod koniec wojny zniknął i ślad po nim zaginął. Jedna z teorii mówi, że uciekł do Rosjan którzy go wywieźli do Moskwy gdzie był przez wiele dni przesłuchiwany a później po cichu zlikwidowany. Smaczku dodaje fakt, że wielu ludzi podejrzewa że był on rosyjskim szpiegiem. To kolejna sprawa wymagająca wyjasnienia.

Nowe światło na dalsze losy Hitlera daje wydana kilka lat temu książka Simona Dunstana i Gerrarda Wiliamsa „Szary Wilk. Ucieczka Adolfa Hitlera”. Autorzy twierdzą, że znaleźli dowody na ucieczkę dyktatora. Według nich wódz III Rzeszy wcale nie zastrzelił się w berlińskim bunkrze 30 kwietnia 1945 roku, a już trzy dni wcześniej wraz z Ewą Braun uciekł samolotem do Tonder w Danii, skąd przez Travemünde na terenie Rzeszy przedostał się do hiszpańskiej bazy wojskowej Reus na południe od Barcelony. Tam generał Franco miał dostarczyć im samolot, którym para poleciała do Fuerteventury na Wyspach Kanaryjskich.

Zaraz po wylądowaniu Hitler wszedł na pokład czekającego już na niego U-Boota, by przepłynąć Atlantyk i dotrzeć do Argentyny. Tutaj para młoda rozpoczęła nowe życie.

W międzyczasie w berlińskim bunkrze zaufani współpracownicy Hitlera zamordowali jego sobowtóra i modelkę mającą udawać Braun. Ich ciała spalono, aby zatrzeć ślady oszustwa.

Williams i Dunstan twierdzą, że Hitler i Braun – a właściwie państwo Hitler, bo para wzięła ślub – rozpoczęli w Ameryce Południowej nowe życie, zamieszkując w pobliżu odciętej od świata wioski. Żyli utrzymując się ze zrabowanego złota i kosztowności, mieli podobno dwie córki. Według świadków do których dotarli autorzy Hitler zmarł 13 lutego 1962 roku w wieku 73 lat. Smaczku dodaje teoria, według której o wszystkim miały wiedzieć amerykańskie tajne służby, ale przymknęły na to oko w zamian za dostęp do technologii wojennych III Rzeszy.

Bardzo podobną teorię przedstawił w 2003 roku argentyński pisarz Abel Basti. Według niego państwo Hitler uciekli do Argentyny okrętem podwodnym i zamieszkali na obrzeżach San Carlos de Bariloche, turystycznego kurortu. Ranczo nazywało się Inalco i można było tam dotrzeć tylko łodzią lub hydroplanem.

W tym co piszą w/w autorzy może być ziarno prawdy, bo przecież najlepszym miejscem do ukrycia się w latach czterdziestych była właśnie Argentyna rządzoną przez wojskową juntę, a później przez Juana Perona, zafascynowanego faszyzmem Mussoliniego (był attache wojskowym we Włoszech). Peron który od 1944 był wiceprezydentem i ministrem wojny, a od 1946 roku prezydentam kraju. To własnie w czasie kiedy był we włoszech miał nawiązać współprace z agentamii SS. Te kontakty później zostały wykorzystane do bliskiej współpracy z byłymi nazistami, a także umożliwiły im ukrycie się na terenie Argentyny, gdzie już od lat trzydziestych osiedliło się wielu Niemców którzy otworzyli tu wiele firm i w latach czterdziestych byli bardzo silną mniejszością. Kiedy III Rzesza padała do tego kraju masowo zaczęli uciekać naziści. Według różnych źródeł szacuje się ich ilośc na 7-10 tysięcy w tym tacy zbrodniarze jak Josef Mengele czy Adolf Eichmann.

W Argentynie powstała z inicjatywy Heinricha Himmlera tajna organizacja ODESSA (niem. Organisation der ehemaligen SS-Angehoerigen), która pomagała nazistom w ucieczce do Ameryki Południowej i zapewnieniała im spokojne i bezpieczne życie w nowych miejscach zamieszkania. Z jej pomocy korzystali nazistowscy zbrodniarze wojenni tacy jak Adolf Eichmann, Josef Mengele, Franz Stangl, Klaus Barbie, Erich Priebke.

Reasumując sprawa samobójczej śmierci Adolfa Hitlera pozostaje największą nierozwiązaną zagadką II wojny światowej. Cały czas docierają do nas różne mniej lub bardziej wiarygodne informacje na temat ucieczki wodza III Rzeszy, a także rzekomego miejsca zamieszkania i śmierci. Jednak do dnia dzisiejszego nie mamy dowodów które by potwierdzały hipotezę o ucieczce. Dokładnie tak samo nie mamy dowodów potwierdzających że popełnił samobójstwo w Berlinie w kwietniu 1945 roku. Ta zagadka nadal czeka na wyjaśnienie.

Ireneusz Piątek

Share

Dodaj komentarz